پیکایل،شکار لحظه ها

زیبایی های معنوی و مادی را به یکدیگر نشان دهیم.

 

زیبایی های معنوی و مادی را به یکدیگر نشان دهیم.

پیکایل،شکار لحظه ها

سلام،
پیکایل محلی است برای دیدن و شنیدن زیبایی های معنوی و مادی که کمتر به چشم آمدند و شنیده شده اند. پس با ما همراه شوید.
مطالب پیکایلی:
- نادیدنی:شامل شکار لحظه هایی که توسط
دوربین گوشیم(پیکایل)گرفته شده.{تصاویری
که توسـط گوشیم گـرفته شـده با لوگو وبـلاگ
منتشر میشه و بقیه با ذکر منبع.}
- ناشنیدنی:روایـات، حکایـات و مطـالب دینی
کــم گفته شده و کمتر شنیده شده...!
- طرح: شـامـل پوستـرهــای منــاسبـتی بـا
موضوعات روزهستش.
- وبگردی: معرفی وبلاگ و وب سایت های زیبا
-عرفان های نو ظهور: مطالعاتم در مورد مکاتب
نو ظهور و سردسته هاشون.
-...
یا حق/.

آخرین نظرات
نویسندگان
نشان دوستان
پیوندها

اسارت زنان در جنگ و شبهات پیرامون آن؛

دوشنبه, ۲۶ آبان ۱۳۹۳، ۱۱:۲۳ ب.ظ

.

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام

 

مدتی پیش با یکی از دوستای عزیز اینترنتیم در مورد شبهات و احکام به ظاهر زد و نقیض در مورد زنان پرداختیم که در ظاهر آیات و احکام ارجحیت جنس مرد به زن! احساس می شد و بعضی از اونها واقعا شبهات عجیب غریبی بودن که ذهنمون رو بدجوری مشغول کرده بود به یاری خداوند با اعتصام به ریسمان محکم الهی قرآن و تفاسیر مشهور و منابع معتبر شیعی توانستیم به بخش هایی از حکمت های اینگونه آیات دست پیدا کنیم که دور از انتظار نبود چرا که خدای مهربون و حکیم خودش وعده هدایت انسانها رو داده؛

 

البته در این بین پی بردیم که بعضی از علتهای ایجاد شبهات گاه مطلع نبود از تمام احکام، برداشت ناقص یا غلط از احکام و آیات مربوط بود که من با اجازه دوست عزیزم تا اونجایی که بتونم این مطالب رو با نظم و ترتیب موضوعی به تدریج ارسال می کنم و فکر کنم چندین پست طول بکشه که امیدوارم مفید واقع بشه.

 

شبهه و ایرادات بر دین اسلام فقط به عنوان یک سوال مطرح نمیشه، این سوال حتماً باید جوابی داشته باشه که یا ما توسطش قانع بشیم یا ردش کنم، یعنی شیعه مولا علی ابن ابی طالب علیه السلام باید محقق دینش باشه هیچ چیزی رو بدون اثبات عقل و عشق نپذیره.

 

قبل از هر چیز 2 آیه به عنوان فصل الخطاب خداوند نسبت به موضوع تساوی مرد و زن رو براتون می زارم و ثوابشون رو به شهدای عزیز و گرانقدر کشورمون اهدا می کنیم که آزادی و عزت و غرور کشورمون رو از اونها به یادگار داریم.

 

هر زن و مردی که کاری نیکو انجام دهد ، اگر ایمان آورده باشد زندگی خوش و پاکیزه ای بدو خواهیم داد و پاداشی بهتر از کردارشان عطا خواهیم کرد. نحل/92

و آیه دوست داشتنی زیر:

إِنَّ أَکْرَمَکُمْ عِندَ اللَّهِ أَتْقَاکُمْ


در حقیقت ارجمندترین شما نزد خدا پرهیزگارترین شماست(چه زن و چه مرد).حجرات/13

بعبارتی تقوا باعث ارجحیت است نه جنس و نژاد

از این قبیل آیات بسیارند که علت های برتریت و ارزش انسان رو بیان می کنند. اما با همه اینها پس جواب شبهات چی میشه همون آیات و احکامی که با این قبیل آیات همخوانی نداره؟!

 

شبهات یک به یک مطرح و جواب ها به اختصار با سند و مدک فقهی و علمی مطرح میشه، البته سعی در اینه که بحث ها طولانی و خارج از حوصله  نشه و تا اونجا پیش بریم که عقل به صحت اونها حکم کنه و در نتیجه قابل استفاده عموم هم باشه، البته برای دوستانی که دیر قانع می شوند باید عرض کنم که اینجا سرنخی است که می توانند با اون تحقیقاتشون رو در مورد هر شبهه ادامه بدهند...

یا حق.

 

شبهه اول/

سوره مبارکه النسا آیه شریفه ٢۴: نیز زنان شوهر دار بر شما حرام شده اند ، مگر آنها که به (در جنگ به) تصرف شما، درآمده باشند از کتاب خدا پیروی کنید و جز اینها ، زنان دیگر هر گاه در طلب آنان از مال خویش مهری بپردازید و آنها را به نکاح در آورید نه به زنا ، بر شما حلال شده اند و زنانی را که از آنها تمتع می گیرید واجب است که مهرشان را بدهید و پس از مهر معین ، در قبول هر چه هر دو بدان رضا بدهید گناهی نیست هر آینه خدا دانا و حکیم است

 

پاسخ شبهه/

با توجه به عبارت پایانی آیه که خداوند به علم و حکمت خودش اشاره کرده پس باید این آیه سرشار از حکمت هایی باشه که خدواند به ما خبر از اونها داده.

 

جواب این نوع سوالات برای من خیلی مهمه، یعنی شبهات تو ذهن ما باید حل بشند، اگه دین پاسخ تمام سوالات بشر رو داره بسم الله! من با یافتن پاسخ های محکمه پسند هر روز به درستی راهم اسلام و روشم تشیع پایبندتر می شم چیزی که در بقیه ادیان و فرق اثری نیست و پاسخ ها به این ختم می شود؟ زیاد در مورد حواشی حرف نزنیم بهتر است!!!

 

قبل از پاسخ دادن به این سوالات باید بگم که همه محقیین و دانشمندانی که در مورد ادیان الهی و فرهنگ های دنیا تحقیق کردند همگی برای ارزش والای زن در اسلام اذعان دارند، پس سوال اینجاست این موارد و سوالات چگونه پاسخ داده می شود؟

 

تو تفسیر نور اومده:

اسارت براى زنان کافر، به منزله‏ ى طلاق آنان از شوهران است. مثل ایمان آوردن زن، که اگر شوهرش به کفر ادامه دهد، ایمان آوردن او را از شوهر جدا مى‏کند.


ازدواج با زن شوهردار، از نظر اسلام حرام است، از هر مذهب و ملت که باشد. ولى چون اسارت به منزله‏ ى طلاق است، زن اسیر، پس از اسارت به مدّت یکبار قاعده شدن، و اگر باردار است تا وضع حمل باید عده نگهدارد و در مدّت عده هیچ گونه ارتباط زناشویى با او جایز نیست. این طرح زناشویى بعنوان همسر یا کنیز، از طرح بازگرداندن به کفّار یا رها کردن و بى ‏سرپرست گذاشتن، بهتر است.

 

خوب و اما حالا به نکات قابل توجهه ای اشاره میشه که وقتی شبهات مطرح میشه این جزئیات از کنارش حذف می شند:


1- اسیر شدن زنان و کودکان یک ملت در جنگ(بدون در نظر گرفتن علت ایجاد جنگ که نکته ها در این بحث وجود داره که اتفاقا به بجث کمک می کنه  و اگه مایل بودید در مورد شرایط جنگ در اسلام تحقیق کنید) ممکن نیست مگر اینکه یاوران، شوهران و مدافعان آنها کشته شده باشند، بعبارتی اونها بی سرپرست بشند! و شوهرانشون رو از دست داده باشند یعنی همون طلاق که با مردن شوهر  اتفاق می افته.

2- از طرفی خداوند در این آیه گفته شما می توانید با آنها ازدواج کنید با رعایت شرایطی، اما نگفته می توانید آنها را مجبور به ازدواج کنید، یعنی اینجا نکته ی که هسته اینه که اونها بی سرپرست گذاشته نشند،(دوباره تاکید می کنم درک کامل این نکات وقتی امکان داره که در مورد جنگ در اسلام کمی تحقیق کنیم)

 

در ادامه مطلب به خواندن ادامه دهید...


از طرفی یک اتفاق جالبتری می افته که حکمت خداوند رو در این اتفاق نشون می ده و مایع مباهت انسان به خدا میشه که خداوند چنان برا ارزش انسان و خصوصا زن تاکید داره و اون ایمان اوردن یک شخص است همان هدف و ارزش و گوهر والایی که انسان به آن دست می یابد.

3- ادیان الهی به خاطر هدایت انسانها و جلوگیری از فساد انسان ها ظهور کردند، متاسفانه در میان انسانها چه مرد و زن اعمال قبیح و زنا در گذشته رواج داشته و این نکته در بین زنان و مردان بی سرپرست و بدون همسر مخصوصاً کنیزان زیاد بوده و خداوند با گذاشتن قوانینی هم خواسته گناهان از این قبیل دیگه تکرار نشوند و هم کرامت انسان و مخصوص زن حفظ بشه.

البته حکمت هایی دیگری نیز وجود داره که نمی خوام بحث خارج از حوصله بشه تا اینجا فکر کنم عقول رای به درستی این حکم بدهند.


ولی برای مطالعه زیاد می تونی یکجا به نظر تمام تفاسیر در این صفحه در مورد این آیه نگاه اجمالی بندازی:

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=18395&AyeID=517

 

اما بعد از این مباحثی که مطرح شد چند سوال در ذهن باقی میمونه مثل:

 

- اگر زن اسلام نیاورد چه؟ ایا بازهم در اختیار مرد هست؟

 

- زن دینش زردشتی که مورد قبول قران و احادیث نقل شده هست، باشد، ایا به اسرات گرفتنش او را در حکم جدا شدن از شوهرش قرار می دهد؟ یا مسیحی؟
 
طبق قرآن کافر کسی است که الله را قبول نداشته باشد ولی در جایی از قرآن به کسانی که یکتا پرست هستند دعوت به تقوا می کند نه الله پرستان
 
- پیوند ازدواج یک قول و قراری است که بین زن و مرد بسته می شود و این دلیل نمی شه که کسی حمله کنه شوهرش رو بکشه بعد زنش رو برای خودش برداره، در اینجا زن به عنوان یک کالای جنسی تعریف شده و به نوعی جزو غنایم جنگی حساب میشه
 
- در تفسیر های دیگه کنیز حساب شده؛ یعنی زنی که شوهر داره و به خانه ی مرد می رود و کنیز دستش هست؛ در اینجا چه استنباطی کنیم؟

 

و اما پاسخ به این سوالات:

قبل از شروع دلمون را با آیه ای زیبا از قرآن آماده می کنیم؛

 

آیه 69 سوره عنکوب خدا می گه:
کسانی را که در راه ما مجاهدت کنند ، به راههای خویش هدایتشان می کنیم ، و خدا با نیکوکاران است.

 

به نظرم این مجاهدت که تو آیه شریفه اومده همون تعقل و تفکرم می تونه باشه یعنی الکی بله گفتن و چشم گفتن بدون تعقل فایده نداره،

 

-اگر مسلمانان پیروز شوند ،فقط حق دارند مردان و زنان حاضر در میدان جنگ را به بردگی بگیرند .

- آیه24 سوره نساء ،بحث آیه پیشین(ایه 23) را در باره زنانى که ازدواج با آن ها حرام است ،دنبال کرده، اضافه می کند که: ازدواج و آمیزش جنسى با زنان شوهردار نیز حرام است .این حکم هم اختصاص به زنان مسلمان ندارد، بلکه زنان شوهردار از هر مذهب و ملتى همین حکم را دارند، یعنى ازدواج با آن ها ممنوع است ،مگر آنها که در میدان جنک اسیر شدند که شرایطش رو میارم؛

-فلسفه این حکم : این گونه زنان یا باید به محیط" کفر" بازگردانده شوند، یا بدون" شوهر در میان مسلمانان بمانند و یا رابطه آنان با شوهران سابق قطع شود(در صورت زنده ماندن در جنگ یا اسیر نشدن؛ البته اگه اسیر بشوند و شوهرانشون هم مسلمان بشوند می توانند زندگی در جامعه اسلامی رو شروع کنند) و از نو ازدواج کنند. صورت اول بر خلاف اصول تربیتى اسلام و صورت دوم ظالمانه است، بنا بر این تنها راه‏ صحیح و معقول همان راه سوم است که اسلام تجویز فرموده است .

-این اجازه محدود را هم اسلام بدان جهت داد تا مشرکان به حمله بر کشور اسلامی گستاخ نشوند و گر نه اسلام برای نجات بخشی و به آقایی رساندن انسان ها اعم از عرب و عجم و سیاه و سفید و شرقی و غربی و...آمده است. نمی خواهد کرامت انسان ها خدشه دار شود

- خوشبختانه در قرون اخیر جامعه بشری به حدی از رشد رسیده که برای جنگ ها هم قانون وضع کرده ، حد و حدود تعیین نموده ، حمله به غیر نظامیان و کشتن و اسیر گرفتن آنان و به بردگی گرفتن اسیران جنگی را ممنوع کرده( گر چه متاسفانه ظالمان به این قوانین انسانی پایبند نیستند) و این محدودیت ها مطلوب اسلام است . حاکم جامعه اسلامی دعوت کننده به این قوانین و امضا کننده این قوانین و پایبند به آن ها است.

- در جنگ ایران و عراق هم که هر دو طرف مسلمان بودند، حتی اگر دو طرف به قوانین بین المللی و منع بردگی هم نپیوسته بودند، با این وجود حق به بردگی گرفتن افراد حاضر در میدان جنگ را نداشتند . اگر سربازان عراقی مرتکب چنین ظلمی شدند، به جهت پایبند نبودن آن حکومت به احکام اسلام بود. و ایرانی ها هیچ موقع چنین کاری نکردند و از طرف امام خمینی ره علیه همچین اجازه نداشتند.

-خوشبختانه اسلام اولین محدود کننده قانون برده گیری بود. راه های آزاد شدن بردگان را در قانون خود لحاظ کرد . حرکت مخالفت با برده داری که در جهان در قرون اخیر پیش آمد(با همه کاستی هایش) مورد تایید اسلام بود و هست . پایبندی به این قوانین سرلوحه عمل کشورهای اسلامی می باشد. و جالبه بدونی که آمریکایی که پز روشنفکری رو میده بدترین تاریخ برده داری رو داره: اینجا مطالب جالبی در مورد برده داره هست ؛برده داری در امریکا

و نکات و حکمات های دیگری که باید مورد توجه قرار بگیره:

-اگر زن اسلام نیاورد چه؟ ایا بازهم در اختیار مرد هست؟ می تواند بدون" شوهر در میان مسلمانان بمانند. می بینید این احکام پیچیده رو!؟ همینه که قرآن نیاز به مفسر و امام داره والا  پیدا کردن راه از چاه مشکله. اسلام آخرین دین و کاملترین ورژن دین هست که تایید شده توسط خداست و باید توسط انسان های خردمند دانلود و رو سیستمشون نصب بشه. د ــــــی


- تمام ادیان های الهی قبل از اسلام مورد قبول اسلام هستند و اساسا ادیان الهی که هدفشون خداست باهم جنگ ندارند مگر اینکه یکی ناحق و دیگر حق باشد. یعنی انحراف از ارزش ها و حقیقت های اون دین باعث ناحق شدنشون میشه.


در مورد کنیزی شوهر دار و غیر شوهر دار که به خانه کسی دیگه هم میره حکمی به این شکل نداریم که صاحب منزل می تونه باهاش آمیزش کنه،

یه مطلب در مورد انواع کنیز و احکامش اینـــــــــجا هست وقت کردید یه نگاه گذارا بهش بنداز.

مطالعه کنید:

این مطالب و شبهات از مباحث مطرح شده تو بخش نظرات پست دین در برابر عقل نیستـــــ... اومده و اگه می خواید تمام مطالب رو خودتون قبل از تبدیل شدن به پست مطالعه کنید اینجا کلیک کنید.

 
 • سید امیر علی حیدری

الّلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد وَعَجِّل فَرَجَهُم  (۳)

 • ««راهــــــ شـــیـــعــــه»»
 • سلام بر شما
  من سابقا در بلاگفا فعالیت داشتم اما تصمیم گرفتم بیام بیان و در این سایت زیبا فعالیت کنم.
  خوشحال می شم سر بزنید و اگه خواستید تبادل لینک کنیم.
  پاسخ:
  سلام مومن
  با افتخار لینک شدید.
  یا مولا/.
  سلام رفقا. این وبلاگ منه. خوشحال می شم تبادل نظر کنیم.
  http://atheistattitude.wordpress.com/
  پاسخ:
  سلام رفیق
  متاسفانه در ایران سرویس وبلاگ دهی وردپرس فیلتره!!!
  علتش هم مشخص نیست؟!؟!
  شاید بخاطر حمایت از تولید ملی و سرویس های داخلی :-)

  الله العلم

  یا حق/.
  سلام رفقا. این وبلاگ منه. خوشحال می شم تبادل نظر کنیم.
  http://atheistattitude.wordpress.com/

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">