پیکایل،شکار لحظه ها

زیبایی های معنوی و مادی را به یکدیگر نشان دهیم.

 

زیبایی های معنوی و مادی را به یکدیگر نشان دهیم.

پیکایل،شکار لحظه ها

سلام،
پیکایل محلی است برای دیدن و شنیدن زیبایی های معنوی و مادی که کمتر به چشم آمدند و شنیده شده اند. پس با ما همراه شوید.
مطالب پیکایلی:
- نادیدنی:شامل شکار لحظه هایی که توسط
دوربین گوشیم(پیکایل)گرفته شده.{تصاویری
که توسـط گوشیم گـرفته شـده با لوگو وبـلاگ
منتشر میشه و بقیه با ذکر منبع.}
- ناشنیدنی:روایـات، حکایـات و مطـالب دینی
کــم گفته شده و کمتر شنیده شده...!
- طرح: شـامـل پوستـرهــای منــاسبـتی بـا
موضوعات روزهستش.
- وبگردی: معرفی وبلاگ و وب سایت های زیبا
-عرفان های نو ظهور: مطالعاتم در مورد مکاتب
نو ظهور و سردسته هاشون.
-...
یا حق/.

آخرین نظرات
نویسندگان
نشان دوستان
پیوندها

ظهور اتفاق افتاده است!

جمعه, ۲۶ دی ۱۳۹۳، ۰۲:۰۸ ب.ظ

.

علامه حسن زاده آملی: ظهور اتفاق افتاده است.

به گزارش جهان، اوایل روزهای سال ۱۳۸۰ با جمعی از دوستـــان عازم شهر مقدس قـــم شدیم در ایام حضور در قم با محقق بزرگواری آشنا شدیم که در مورد ظهور و نشانه‌های آن تحقیقات گسترده‌ای انجام داده بود و با استدلال‌های روایی جالب معتقد بود که ظهور بسیار نزدیک است نکات علمی سخنان ایشان، هر شنونده‌ای را به تفکر وامی‌داشت و قضیه فراتر از یک ادعای احساسی و بی‌بنیان بود تا این که در همان ایام توفیق، یارِ جمع دوستان شد و در صبح یک روز بهاری موفق به حضور در بیت علامه حسن‌زاده آملی (حفظه الله تعالی) شدیم و از نزدیک این دانشمند گران‌قدر را زیارت کردیم داستان چگونگی حضور در محضر ایشان و ساعتی که در خدمت معظم له بودیم خود جریانی شیرین و درس‌آموز است که وقت مستقلی برای بیان می‌خواهد که در این مقاله مختصر نمی‌گنجد.

اما آنچه باعث شد آن جلسه برای این حقیر به‌یادماندنی و سرنوشت‌ساز شود مطرح‌شدن ماجرای تحقیق برادر محققمان در مورد ماجرای ظهور و نشانه‌های آن بود آن طلبه فاضل به تفصیل موضوع را برای حضرت علامه شرح دادند و ایشان باادب و حوصله مثال زدنی به دقت به سخنان ایشان گوش دادند همه دوستان حاضر در جلسه لحظه‌شماری می‌کردند تا عکس‌العمل علامه حسن‌زاده را در قبال مسائل مطرح‌شده مشاهده کنند بعد از پایان سخنان برادر بزرگوار، استاد لحظه‌ای تأمل کردند و سپس با خنده شیرین و معناداری به جمع نگاه کرده و با آن لهجه شیرین فرمودند خلاصه عرایض حضرات این است که می‌خواهید بفرمایید که ظهور حضرت نزدیک است؟ با تأیید دوستان ایشان فرمودند: اگر بــــگویم ظــــهور اتفـــاق افتـــــاده چه؟

همه جا خوردیم. اصلاً انتظار چنین مطلبی را از ایشان نداشتیم همه مات و متحیر این سخن ایشان بودیم و نمی‌دانستیم چه بگوییم؛

در ادامه مطلب به خواندن ادامه دهید..علامه که متوجه تحیر جمع شده بود بابیانی حکیمانه این‌گونه مطلب را توضیح دادند برای توضیح مطلب باید مثالی بیان شود پروردگار متعال قواعد عالم ملکوت را نظیر و شبیه قواعد عالم ملک قرار داده و عالم تکوین را منطبق با عالم تشریع خلق کرده تا بشر با پی بردن به اسرار و قواعد عالم ملک و تکوین، پی به اسرار ملکوت و تشریع ببرد و از این هماهنگی و شباهت حکمت‌هایی استفاده کند یکی از این قواعد مسلم و عمومی طبیعت، تدریجی بودن تحولات می‌باشد فی‌المثل حرکت وضعی زمین و در پی آن طلوع و غروب خورشید یک فرایند تدریجی است اگر خورشید به یک باره در آسمان زندگی مادی و طبیعی طلوع یا غروب کند در روند حیات اختلال ایجاد می‌شود و هیچ موجود زنده‌ای قادر به تطبیق خود با تغییر وضعیت نور در میدان حیات نخواهد بود و نظم زندگی به هم می‌ریزد.

خورشید باید به تدریج غروب و طلوع کند تا موجوداتِ تحت تأثیر خورشید بتوانند خود را با تغییرِ رخ داده تطبیق کرده و حیات به چرخه‌ی نظم خود ادامه دهد نظیر همین اتفاق نیز در حیات معنوی و ملکوتی بشر، در حال، اتفاق افتاده است.

علامه بزرگوار در توضیح این مطلب فرمودند:

امام معصوم، خورشید آسمان حیات معنوی بشر است و طلوع و غروب ایشان در صحنه حیات بشر تابع قواعدی شبیه قواعد طبیعی خورشید است اگر مقوله غیبت و ظهور حضرت به طور دفعی و بدون هیچ زمینه‌ای واقع شود، مسلماً جوامع بشری تاب این تحول شدید را نخواهد داشت.

بدین علت حکمت الهی مقتضی تدریجی بودن این اتفاق عظیم است با بررسی تاریخ حیات بابرکت حضرت در میابیم که این اتفاق در مورد غیبت حضرت واقع شده است غیر از اینکه حیات سه امام همام قبل از امام عصر(عج) تقریباً به حالت غیبت بوده و نوعی تمرین برای شیعیان برای زندگی مومنانه بدون ارتباط فیزیکی با امام بود.

غیبت حضرت به دو مرحله غیبت صغری و کبــــــری تقسیم می شود مرحله غیبت صغری به مثابه آماده کردن مردم برای غیبت اصلی و طــــــولانی حضرت بوده است.

همین حکمت در دوران ظهور حضرت هم رعایت خواهد شد بشری که در طول صدها سال در دل ظلمت زندگیِ بدون حاکمیت فرهنگ توحیـــــدی-ولایــــــی نشو و نما پیداکرده ظرفیت تحمل ناگهانی نور وجودی که به تعبیر قرآن زمین را اشراق می‌کند "اشرقت الارض بنور ربها..." را ندارد لذا باید واسطه در این بین وجود داشته باشد بدین معنا که مجالی برای تجلی نور ایشان در وسعت‌های محدود به وجود آید، که مردم بتوانند خود را برای حضور آن مقام رفیع آماده کنند.

سپس آن عارف روشن‌ضمیر تأملی کرده و با قاطعیت، جملاتی فرمودند که باعث شد جمع حاضر به وجد آمده و طوفانی از شادی و سرور در دل و جان حضار پدید آید؛

و آن از این قرار بود:

قرائن و شواهد نشان می‌دهد انقــــلاب اســـلامی و نــــظام مقـــــدس جمهـــــوری اســـــلامی ایران ظهور صغرای حضرت بقیه الله الاعظم و بین الطلوعین حکومت جهانی امام زمان ارواحنا فداه می‌باشد.

آنگاه این مژده بزرگ را بیان مثال‌هایی شرح دادند ایشان فرمودند:

مثلاً این مراسمات عبادی و معنوی را ببینید روزی در همین شهر قم، اگر چند طلبه به صورت انفرادی و با هزینه شخصی چند روزی اعتکاف می‌کردند، می‌گفتیم الحمدالله معنویت در حوزه پیشرفت کرده ولی اکنون می‌بینیم چند هفته قبل از ایام اعتکاف شاهد جوانانی هستیم که چندین شبانه‌روز و در سخت‌ترین شرایط و با کم‌ترین امکانات در مساجد و حرم‌ها معتکف می‌شوند و عمده هدف خود را خودسازی برای آمادگی ظهور اعلام می‌کنند مگر در ایام رژیم گذشته عموم مردم از معارف اهل‌بیت و ادعیه ایشان این قدر اطلاع داشتند!؟

در روز عرفه در غیر صحرای عرفه شاید خواصی پیدا می‌شدند که دعای عرفه سیدالشهدا را با آن مضامین بلند و عرشی را قرائت می‌کردند؛ اما اکنون چه؟ از ظهر تا عصر عرفه، مساجد، حرم‌ها و خیابان‌های اطراف و رسانه‌ها بسیج می‌شوند تا میلیون‌ها انسان اعم از نوجوان و جوان و پیر و زن و مرد و عامی و عالم در کنار هم نشسته و با ناله و تضرع، این دعای به این حجم را قرائت می‌کنند، این‌ها فرج امام زمان نیست، پس چیست؟

زمانی بر این ملت گذشت که حتی در میان خواص کمتر کسی پیدا می‌شد که بتواند قرآن را از روی مصحف، به درستی قرائت کندتا چه رسد به درک معانی و معارف قرآن اما اکنون می‌بینیم که در سراسر کشور ده‌ها هزار حافظ و قاری قرآن تربیت‌شده‌اند که به دنبال درک حقائق قرآن و عمل به آن‌ها هستند، آیا این‌ها جلوه‌های ظهور نیست؟

نمـــاز جمعه‌ها، راهپیمایی‌ها، جهـــادها و شهادت‌ها، احیـــاء مهدیه‌ها و جمـــکران، اقـــــبال مردم به دعـــــای ندبــــه و... همه و همه نشان از یک خیزش عظیم و تحولی بی‌سابقه در تاریخ تشیع و همه جلوه‌هایی از ظهور صغری است.

انقـــــلاب اســـــلامی ایـــــران

ظهـــــور برنامه‌ای، شخصیـــــتی و حقــــوقی حضرت مهـــــــدی موعـــــود(عج) بوده و ظهــور جهانی و اصلی حضرت، ظهـــور شخصی و حقیـــقی ایشــان می‌باشد هر کس هر کاری می‌خواهد در دوران ظهور انجام دهد الان شروع کند چون وقتش فرا رسیده و زمینه‌اش از هر جهت آماده است.

منبع: جهان نیوز؛ کانون مهدویت دانشگاه فردوسی مشهد

 • سید امیر علی حیدری

الّلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد وَعَجِّل فَرَجَهُم  (۵)

با سلام اگه صلاح میدونید میخوام نویسنده افتخاری شم نام کاربریمmr.navidهست
پاسخ:
سلام آقا نوید لطفا بیوگرافی و مشخصاتتون رو برام بفرستین
و سابقه فعالیت و هرچی که لازم می دونید.

با تشکر
آقا سید،بررسی بفرمایین که دقیقا عقیده ی حسن زاده چیه و عقیده ی مراجع شیعه مثل آیت الله العظمی وحید، سیدناالسیستانی و آیت الله العظمی صافی و سیدناالروحانی نسبت به این عقاید چطوره.نظر ایشونو با نظر فاضلان حلی( ره )در باب توحید و تفلسف و صوفی گری مقایسه کنین.بحث سر فلسفه خوندن نیست سر عقیده به فلسفه ست که علامه حلی( ره) کتاب در این زمینه نوشتن ولی فلسفه رو جز برای رد کردنش تحریم کردن.
این چیزی که از حسن زاده نقل کردین خودش موید "انا الحق" و "لیس فی جبتی الا الله" و از این دیت حرفاست.
فنای فی الله دقیقا یعنی چه؟ فنای روح در ارواح مقدسه ی خمسه ی طیبه در ادعیه مثلا زیارت عاشورا موجوده ولی فنای فی الله ببینین از کجا دراومده.جز از حرفای آدمایی مثل منصور که نص در لعین بودنش موجوده؟
موج و دریا و مثالای صوفیه رو استاد حسن میلانی کاملا جواب دادن.
در مورد ظهور هم ما در نص شیعه داریم که ظهور حضرت( عج ) مثلش مثل قیامته و ناگهانی رخ میده بعد ایشون میان صغری و کبری میکنن ظهورو!من خودمو جای بزرگان نذاشتم ولی ایشون با این حرفا این کارو میکنن.مراجع عظام مرام علماییشون باعث میشه مصادیقو ذکر نکنن ولی ببینین آیت الله العظمی صافیو بکجا رسوند که الان اسم حسن زاده جلوشون برده میشه صریحا اشاره به انحرافش میکنن.حالا شما یه بررسی بکنین بعد قضاوت بفرمایین،اگه پذیرش این عقیده رو بلامانع دونستین مشکلی نیست،شما و من که با هم بحثی نداریم.
درود بر خاندان پیامبر و سادات بزرگوار من جمله حضرت شما!

پاسخ:
سلام دوباره ایمان جان
بنده خوب خدا من هم با نظرات شما موافقم و نسبت به حساسیت شما آگاهم. بازم تشکر که وقت گذاشتید انشالله ظهور حضرت هر چه زودتر با نشانه هایی که دیده می شه زودتر محقق بشه و شهد اسلام راستین و واقعی رو در کام تشنگاه هدایت بریزه
یا مولا/.
سلام علیکم!
این حرفای حسن زاده خودش بزرگترین انحراف از خط اهل بیت( ع ) و مشی امام( ره) و مراجع بزرگواره.
نمیدونم من عربی حالیم نیس یا حسن زاده چون بنظر من "ظهور" چون مذکره باید به شق"اصغر" و"اکبر" تقسیم شه ولی حسن زاده از "ظهور صغری" حرف میزنه.لابد حسن زاده ظهورو مونث میدونه.یکی از فضلا میفرمودن این حسن زاده یه روایت نمیتونه بیاره که ظهور،مث غیبت صغری و کبری داشته باشباشه.شمام آقاسید،بنظرم بجای بازنشر بافته های این آملی و سایر عالم نماهای آمل(مث شاگرد حسن زاده، صمدی) از پدران خودتون بیشتر منتشر کنین که سید هستین و از نسل امیر( ع )!حسن زاده بی ارزش تر اونه که بهش پرداخته بشه.کسی که از گفتن تهلیل شرم داره چه ارزشی داره؟! راستی از عرفه ی سیدالشهدا( ع ) حرف زد یاد انحراف دیگه ی این آدم افتادم!دعای عرفه ی سیدالشهدا( ع ) حدود 25 فراز با عبارت"انا الذی...انت الذی..." داره ولی این آدم که بیشتر صوفیه تا شیعه،تو کتابش نوشته"حسن از گفتن من شرم دارد، انت،انت!"یا "از گفتن من و تو شرم دارم، انت، انت!"این عبارت البته ضمن اینکه خروج حسنزاده رو از خط اهل بیت( ع ) نشون میده حاکی از اعتقاد این فرد به وحدت خالق و مخلوقه که طبق افتای فقها صاحب این عقیده از اسلام خارج و نجسه!
:)


پاسخ:
سلام
من زیاد در مورد ایت الله حسن زاده آملی تحقیقات گسترده ای نکردم اما این حرفشون صحیحه. نمیشه گفت یک اصوصلی خشکی هست پیروی کنید.
جسارت نباشه ایمان جان، اما حرف هایی که در بالا زدید هیچکدام نشاندهنده انحراف ایشون نیست نه من و نه شما و نه بزرگتر از شما که در مقام،  خدا میداند نسبت به علامه در کجا هستیم نمی توانید بر ایشان عیب بگیرید.

یاد بیارید چه عرفایه بزرگی که به خاطر مفاهیم بلند و عارفانه و حق شان در طول زمان به خاطر جهالت و کوته فکری اطرافیان و مردم زمانه با انگ ارتداد و ملحد بودن به دار آویخته شدن.

خود امام ره عرفان تدریس می کرد و کوته فکران و منجمد فکران از علما به آفتابه ای که آ شیخ مصطفی دست می زد در صحن مدرسه، دیگه دست نمی زدند و می گفتند چون امام عرفان تدرس می کند آن آفتابه نجس است.

اینکه انا و انا نمیگه باز اثبات نمی کنه که ایشون به وحدت خالق و مخلوق اعتقاد داره، من و شما از کجا می دانیم انسانی در مقام فنا فی الله است یا نه، اینکه این حرف را خود شنیده ایم یا از جمع یاران بدر آمده، اگر در مقام فنا فی الله بود چه؟ من من نمی گوید نگوید.

اسلام و انسانها از تکفیر کردن به عقوبت این زمان دچار شده اند. همه انسان می گوید دیگران در مسلک من در آیند!!!

شما و من و دیگر علما نماها کجاییم و که هستیم که خط کش خروج و ورود بر خط اهل بیت رو بر مردم قرار می دیم.

با احتیاط سخن بگویید.

نمونه از سخنان ایشان:

اصلا شیئی نیست تا با او معیت داشته باشد، نه این­که شیئی هست و با او معیت ندارد.


بحث وحدت وجود بایستی درست درک شود… موج از شؤون دریاست! و هیچ کس نگفته که موج، همان دریاست

مراد ما از وحدت وجود، عینیت وجود زمین و وجود آسمان با وجود حق متعال است.

در نهایت من برتمام نظرات ایشان احاطه ندارم تا نظر به درستی و نادرستی ایشان در حد عقل خود بدهم اما با این موارد احساس می کنم کمی در مورد ایشان بد فهمی می شود و هر حرفی و سخنی توضیح و ذیل دارد. درک بنده از سخنان علامه این است که نهایت موضوع وحدتی که اشاره دارید این است که می گوید همه اشیا موجود شده از پرتوی اراده و نور خدا هستند پس جلوه ای از خدا هستند.

طوری نباشد با یک جمله و عمل به نصف آیه ای کافر شویم. همانند آیه شریفه ی < به نماز نزدیک نشوید> آیا می تواند این جمله را نگفت یا گفت از قرآن نیست. یا اینکه به نام شیطان یا ابولهب که در قرآن است بدون وضو دست زد؟!

و باز باید عرض کنم درست است انسان باید با احتیاط و عصای عقل راه برود اما بیاید بی پروا و بی تقوا سخن نگوییم و اختییاط داشته باشیم.
یا حق/.

اینجا را حتماً بخوانید:
http://www.mashreghnews.ir/fa/news/119560/%D8%AA%DA%A9%D8%B0%DB%8C%D8%A8-%D8%B3%D8%AE%D9%86%D8%A7%D9%86-%D8%B5%D9%85%D8%AF%DB%8C-%D8%A2%D9%85%D9%84%DB%8C-%D8%AA%D9%88%D8%B3%D8%B7-%D8%B9%D9%84%D8%A7%D9%85%D9%87-%D8%AD%D8%B3%D9%86%E2%80%8C%D8%B2%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D8%AE%D8%B7

 • آقای میم عین
 • اللهم عجل لولیک الفرج

  با مرگ این گور به گوری و شدت گرفتن انقلاب در یمن و این فتنه ی غربی-عربی-عبری داعش ای بسا که ظهور بسیار نزدیک باشه, ان شاءالله...
  پاسخ:
  سلام
  انشالله
  خدا حفظشون کنه حضرت علامه رو

  سلام و عرض ارادت

  پاسخ:
  سلام مومن
  قدم رنج فرمودید
  بله انشالله خداوند تمام علمای اسلام رو طول عمر با عزت و سلامتی عنایت بفرماید
  یا حق/.

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">